Історія театру🎭
Становлення театрального мистецтва
Зачатки театрального мистецтва існували ще в первісному суспільстві, до появи ранніх цивілізацій. Театральне мистецтво як таке виникло і на Сході, і в Стародавній Греції і Римі, а потім продовжило розвиватися в середньовічній і ренесансної Західній Європі та Росії.
Звертаючись до історичного минулого театру, хочеться відзначити, що різноманітні видовища та дійства існували з глибокої давнини. Це обумовлено різними обставинами. По-перше, це потреба у відпочинку, по-друге - пізнання і відкриття себе, світу, людської душі, по-третє - маніпуляція суспільною свідомістю. Художнє відображення реальної дійсності відбувалося за допомогою драматичної дії. Взаємодія характерів, розкриття психологічних чи суспільних конфліктів, спроба привернути глядача до участі в реалізації задуму - ось що лежить в основі театральної дії.
Історичні передумови формування театрального дійства з'являються в первісний період. Як правило, ці обряди супроводжувалися заклинаннями, співом, танцями, грою на стародавніх музичних інструментах. У ритуали включали і різні інсценівки, безпосередньо пов'язані з життям племен. Важлива роль відводилася атрибутам і одіянню чаклуна або шамана, які теж створювали звукові ефекти, підсилюючи вплив на глядачів та учасників дійства. Свята з елементами театралізації влаштовувалися на честь богів, які ототожнювалися з силами природи, природних явищ і стихіями. Так з'явилися перші уявлення, що носять театральний характер.
Всі подання було направлене на залучення великої кількості людей, все ставали учасниками відбувається. Масовість відбувається залежала від призначення дійства, тобто це були обряди і ритуали, звернені до богів, - передбачалося, що боги все бачать і включені в події. Первісні уявлення, як правило, відбувалися жерцями, які, як вважалося, були наділені магічною силою і могли просити милості у богів: вдалого полювання, дощу під час посухи і т.п. Деякі жерці "вступали в контакт" з божествами прямо під час здійснення обряду або ритуалу. Так створювалося відчуття обраності, яке знайшло відображення не тільки в творах театру, а й наскального живопису, яка демонструвала все, що відбувається. З'явилося розуміння свого роду "професіоналізації" деяких елементів театральної вистави. Здавалося, що довести своє визнання богам можна було за допомогою вдосконалення діалогу або монологу. Таким чином, першими "професіоналами" архаїчних театралізованих форм були жерці і шамани. Пізніше їх змінили голосільниці, співаки, танцюристи. Вони прославляли древніх єгипетських, грецьких, римських, слов'янських богів: Осіріса, Діоніса, Астарту, Ваала, Сатурна, Ярилу, Коляду та інших.
Не можна не сказати про розважальну функції театру, яка найчастіше займає пріоритетне місце. При цьому розвага, як правило, має прихований підтекст і іноді відволікає від насущних проблем у суспільстві. Досить згадати гасло римської черні епохи імператорської влади: "Хліба і видовищ" (лат. Рапет et circenses). Театр широко використовувався владними структурами для досягнення своїх цілей. До того ж театр не просто розважав, а й приносив дохід. У Римі продавалися квитки, зроблені з кістки. Була завершена споруда театру Марцелла (13 р до н.е.), який був дуже зручний для глядачів. На що відбувалося на сцені публіка реагувала бурхливо, висловлюючи схвалення або обурення вигуками і криками. За погану акторську гру могли і покалічити.
Тісна взаємодія театру і ритуалу можна спостерігати у всіх театральних системах давнини, але присутність магії було в ті часи обов'язковим. Ритуал міг здійснюватися без допомоги театральних видовищ, просто ефект сприйняття посилювався, коли вони гармонійно співіснували. Театральне дійство, в залежності від призначення, мало державне значення, оскільки невиконання обов'язкових ритуальних схем загрожувало бідою для народу. Виходячи з цього, пізніше стали розділяти видовища на ритуальні та розважальні.
Сценічна дія, що виникає в різні епохи, мало загальні підстави. Магічні і ритуальні форми набирали масштаб навіть тоді, коли виникли перші держави Сходу. Найбільш ранні спроби створення професійного спектаклю здійснювалися на релігійному грунті й виросли до літургійних драм, трагедій, комедій, фарсів, містерій. В античності розвивалися театри зі своїми традиціями, новаторськими ідеями, технікою для сцени. Цікаві форми видовищ формувалися в державах Стародавнього Сходу, в Індії, Китаї, Японії. У Західній Європі в Середньовіччі театральне творчість поширювалося бродячими акторами, у Франції це були трубадури і трувери, у Німеччині - мінезингери, в Англії - менестрелі, в Росії - скоморохи, але слід сказати, що з XI ст. їх подання піддавалися заборонам з боку православної церкви.
Театр Середньовіччя висвітлював найчастіше релігійну проблематику. Яскравим прикладом професійного театру по праву вважається італійська народна комедія масок - комедія дель арте (XVI-XVII ст.). Виникла в Італії в епоху Відродження "вчена комедія" породила науковий і літературний підхід до сценічного твору. В епоху Відродження театр стає стаціонарним, у великих культурних центрах будуються спеціальні приміщення, призначені для драматичних постановок. З цього часу театр стрімко розвивається у всіх країнах світу. Він стає місцем і засобом розваги, захоплює маси в своє коло, з'являються драматурги і режисери, актори і великі твори.
Новий час вимагало нових підходів до подачі драматичної дії: поетика класицизму і бароко тісно пов'язується з театром, важливим аспектом стає постійне звернення до теоретичних праць Арістотеля і Горація. Ідеологічний аспект знаходить пряме відображення в спектаклях того часу. В епоху Просвітництва публіка театрів стає демократичною, з'являється нова плеяда письменників-драматургів і теоретиків театру - Вольтер і Дідро у Франції і Лессінг у Німеччині. Виникає нова ідеологічна доктрина театру. До появи кіномистецтва театр буде зберігати стійке положення.
Пильна увага до театру зберігатиметься до Другої світової війни. Але з появою кінематографа театр змушений був потіснитися. Театр часто стає цікавий професіоналам і шанувальникам-театралам, меншою мірою - звичайному глядачеві. В даний час інтерес до театру відродився, і причиною нового розквіту театрального мистецтва можна вважати новаторський підхід режисерів, художників-оформлювачів до класичного репертуару, а також поява ультрасучасних постановок, які привертають увагу молоді. Численні театральні фестивалі збирають величезну число не тільки фахівців і теоретиків театру, а й звичайних глядачів.
Історія театру тісно пов'язана з історією держав, тому головними джерелами інформації про театр є історичні, теоретичні праці і мемуари, в яких відображені віхи розвитку театрального мистецтва. У всі часи театр був невід'ємною частиною культурного, громадського і політичного життя. Кожен етап в історії театру пов'язаний з іменами знаменитих авторів, що створили шедеври, які складають гордість театрального репертуару і донині.
Комментарии
Отправить комментарий